Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powinno wyglądać skuteczne zarządzanie firmą? Z pewnością! Robi to każdy przedsiębiorca, który myśli o sukcesie. Skoro znalazłeś się na tej stronie, oznacza, że szukasz sposobu. Słyszałeś o dwóch metodach zarządzania: strategicznym i operacyjnym? Pewnie tak. Ale które wybrać? Żeby skutecznie zarządzać, odpowiednio wykorzystaj zasoby ludzkie, kapitał oraz strukturę firmy. Nasza wskazówka nic Ci nie mówi? W takim razie podpowiemy Ci znacznie prostsze rozwiązanie – zatrudnij firmę CrossHR jako wsparcie, a zajmiemy się resztą.

O co chodzi w zarządzaniu strategicznym?

Zarządzanie strategiczne pojawia się w chwili, gdy do głosu dochodzi konieczność stworzenia długofalowych planów. Nazywamy je strategią działania. Z naszego doświadczenia wynika, że koncentrowanie się na samym procesie planowania nie wróży nic dobrego. Dlaczego? Bo nie przygotujesz się do wdrożenia zmian. Co Ci po perfekcyjnym planie, skoro poddasz się na etapie realizacji? Szybko okaże się, że przyjęte rozwiązania są nieaktualne, bo np. okoliczności uległy zmianie. Podobne dylematy sprawiają, że wiele firm porzuca pomysł wprowadzania planu w samym zarodku. Czy jest sposób, by to zmienić? Jest!

Co zrobić, żeby zarządzać strategicznie i skutecznie zarazem?

Trzeba wiedzieć, że zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwie, to proces. W związku z tym należy się nastawić na konieczność analizowania zachodzących zmian. Jest to proces ciągły. Wiąże się z sumiennością i systematycznością, które powinny Ci towarzyszyć. Jednocześnie oznacza konieczność wprowadzania ciągłych modyfikacji. Dlatego lepiej uwzględnić wszystkie procesy zarządcze na samym początku. Należy połączyć planowanie, wdrażanie, regularną ocenę zmian w środowisku otaczającym firmę, monitorowanie rezultatów działań oraz reagowanie na wyniki. I to właśnie nazywamy zarządzaniem strategicznym.

Skąd ta pewność?

Prezentowany przez nas model zarządzania nie jest żadną nowością. Wywodzi się z ewolucyjnej szkoły budowania strategii, która zakłada, że pewne procesy się przeplatają. Chodzi o tworzenie, wdrażanie i zmiany. Mimo to wciąż spotykamy się z przedsiębiorstwami, które próbują kurczowo trzymać się pewnych planów. Porzucają dynamikę na rzecz statyki, tym samym odrzucając wszelkie zmiany przyjętych ustaleń. Z czym to się wiąże? Najczęściej z porażką. Dlatego warto się nad tym zastanowić. To, co działało kiedyś, dzisiaj może okazać się niewystarczające. Nie da się tworzyć planów, które są krótkofalowe. Jeżeli zakładasz rozwój firmy, musisz myśleć przyszłościowo i uwzględniać to, co się dzieje. To ciągła praca.

Zarządzanie strategiczne a zarządzanie operacyjne

Wspomnieliśmy w tym artykule o istnieniu dwóch modeli zarządzania: strategicznego i operacyjnego. Czym się różnią? Odpowiedź jest prosta: podejściem do czasu. Wydawałoby się, że nie zdradziliśmy niczego szczególnego. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że w praktyce nie jest to takie proste. Przywiązanie do teraźniejszości daje poczucie bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do ciągłych zmian. Właśnie dlatego większość właścicieli skupia się na zarządzaniu operacyjnym. Jest to model wygodniejszy, ale niestety nie wiąże się z rozwojem. Być może ta zasadnicza różnica otworzy Ci oczy na tyle, żeby wybrać właściwe rozwiązanie. Jeżeli tak się jednak nie stanie, pozwól, że pomożemy.

Na czym się skupić?

Wdrażając zarządzanie strategiczne do Twojej firmy skupiamy się na kilku najważniejszych aspektach. Wśród nich znajduje się tak zwany horyzont działania. To nic innego, jak określenie kierunku rozwoju danej firmy w aspekcie długofalowym. Są to założenia sięgające w przyszłość nawet do kilkunastu lat. Ustanawia się je w zależności od branży i sytuacji na rynku. Kolejnym aspektem jest ustanowienie misji firmy. To konieczne, by podjąć odpowiednie działania. Na sukces ma wpływ strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Chodzi o integrację funkcji oraz procesów organizacyjnych w jedną strategię. Na końcu znajduje się podmiot zarządzania. Chodzi o grupę lub jednostkę organizacyjną, zajmujące się zarządzaniem strategicznym.

Potrzebujesz wsparcia? Napisz do Nas!